نمودار درختی

6. به تبدیل هر ایده جدید به بیان موضوعی ادامه دهید و سوال را بپرسید. تا زمانی که به عناصر اساسی دست یابید، متوقف نشوید: اقدامات خاص، نه اجزای قابل تقسیم، یا علل ریشه ای.

تکنیک نقشه برداری ذهنی طوفان فکری را بیاموزید. ما نمونه ای از آن را در عمل ارائه می دهیم.

 • تفکر جانبی ارتباط نزدیکی با تفکر خلاق دارد. با حذف موانع از دنبال کردن یک مسیر خاص، انبوهی از ایده ها را تولید می کند.

  تفکر جانبی

  شما همچنین ممکن است نمودار درختی را به عنوان یک نمودار سیستماتیک، تجزیه و تحلیل درخت، درخت تحلیلی یا نمودار سلسله مراتبی بشناسید. نمودار با یک مورد شروع می شود که به دو یا چند مورد منشعب می شود که هر کدام به دو یا چند منشعب می شوند و به همین ترتیب. شبیه یک درخت، با یک تنه و چندین شاخه است. شما از آن برای تفکیک دسته‌های گسترده به سطوح دقیق‌تر و دقیق‌تر از جزئیات استفاده کردید. توسعه نمودار درختی به شما کمک می کند تا تفکر خود را از کلیات به جزئیات منتقل کنید.

  چه موقع باید استفاده کرد:

  • هنگام پرداختن به یک موضوع شناخته شده با گستره وسیع، باید به سمت جزئیات خاص حرکت کنید، مانند ایجاد مراحل منطقی برای رسیدن به یک هدف.
  • هنگام توسعه اقدامات برای اجرای یک راه حل یا طرح دیگر.
  • هنگام تجزیه و تحلیل جزئیات فرآیندها.
  • هنگامی که به دنبال علت اصلی یک مشکل هستید.
  • هنگام ارزیابی مسائل پیاده سازی برای چندین راه حل بالقوه.
  • پس از اینکه نمودار وابستگی یا نمودار روابط مسائل کلیدی را کشف کرد.
  • به عنوان یک ابزار ارتباطی، برای توضیح جزئیات به دیگران.

  2. یک سوال هدفمند بپرسید که شما را به سطح بعدی از جزئیات هدایت کند. مثلا:

  • برای یک هدف، طرح اقدام یا ساختار شکست کار: “چه وظایفی باید انجام شود تا این کار انجام شود؟” یا “چگونه می توان این کار را انجام داد؟”
  • برای تجزیه و تحلیل علت اصلی: “چه چیزی باعث این می شود؟” یا “چرا این اتفاق می افتد؟”
  • برای نمودار گوزینتو: “مؤلفه ها چیست؟” (گوزینتو به معنای واقعی کلمه از عبارت “چه چیزی به آن وارد می شود؟” می آید.

  کتابچه راهنمای QA

  ساخت و ساز:

  1. بیانیه ای از هدف، پروژه، طرح، مشکل یا مورد مورد مطالعه تهیه کنید. آن را در بالای (برای یک درخت عمودی) یا سمت چپ (برای یک درخت افقی) سطح کار خود بنویسید.

  4. بررسی “ضروری و کافی” را تکمیل کنید. آیا همه موارد در این سطح برای سطح بالا ضروری هستند؟ اگر همه موارد در این سطح وجود داشت یا انجام می شد، آیا برای مورد سطح بالا کافی بود؟

  3. تمام پاسخ های ممکن را طوفان فکر کنید. اگر قبلاً یک نمودار وابستگی یا نمودار رابطه انجام داده اید، از آنجا ایده بگیرید. هر ایده را در یک خط زیر (برای یک درخت عمودی) یا در سمت راست (برای یک درخت افقی) اولین عبارت بنویسید. پیوندهای بین طبقات را با فلش نشان دهید.

  تفکر جانبی ارتباط نزدیکی با تفکر خلاق دارد. با حذف موانع از دنبال کردن یک مسیر خاص، انبوهی از ایده ها را تولید می کند.

 • یاد بگیرید که چه زمانی و چگونه از نمودار قرابت استفاده کنید

 • راهکارهای تضمین کیفیت
  رابرت بروتون
  (805) 419-3344
  ایالات متحده آمریکا
  پست الکترونیک


  از این صفحه لذت می برید؟ لطفا آن را فوروارد پرداخت کنید. در اینجا نحوه …

  رهبران منطقه دو هدف استراتژیک را شناسایی کردند که در صورت تحقق، منجر به بهبود عملکرد تحصیلی می شود: پیشرفت تحصیلی و پذیرش در کالج.

  7. بررسی «لازم و کافی» کل نمودار را تکمیل کنید. آیا همه موارد برای هدف ضروری هستند؟ اگر همه موارد موجود یا انجام شده باشد، آیا برای هدف کافی است؟

  مثال نمودار درختی

  شاخص های سرب کوتاه مدت و فرآیند محور هستند. از سال 2000، شاخص اصلی برای نرخ دیپلم Regents، عملکرد در آزمون‌های جدید دولتی پایه چهارم و هشتم بود.

  بنابراین این نمودار درختی مجموعه ای از اهداف و شاخص ها را نشان می دهد. دلایل عملکرد تحصیلی گسترده سیستم را ابتدا از طریق نرخ های دیپلم دبیرستان، سپس از طریق عملکرد پایه پایین تر، و به پروژه های بهبود خاص ردیابی می کند.


  • تکنیک نقشه برداری ذهنی طوفان فکری را بیاموزید. ما نمونه ای از آن را در عمل ارائه می دهیم.

   نقشه برداری ذهن

   رودخانه مروارید، ناحیه مدرسه نیویورک، برنده جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج در سال 2001، از یک نمودار درختی برای ارتباط چگونگی ترجمه اهداف کل منطقه به اهداف فرعی و پروژه های فردی استفاده می کند. آنها این رویکرد متصل را نخ طلایی می نامند.

   کتابچه راهنمای تضمین کیفیت ISO 9001:2015 برای ویرایش آسان شما.

   شاخص های تاخیر بلندمدت و نتیجه گرا هستند. شاخص تاخیر برای پیشرفت تحصیلی، نرخ دیپلم Regents است: درصد دانش آموزانی که با گذراندن هشت امتحان Regents دیپلم دولتی دریافت می کنند.

   این منطقه سه هدف اساسی دارد. اولین مورد، برای بهبود عملکرد تحصیلی، تا حدی در شکل زیر نشان داده شده است.

   آیا ترجیح می دهید این صفحه را با پیوند دادن به آن با دیگران به اشتراک بگذارید؟

   1. روی کد لینک HTML زیر کلیک کنید.
   2. آن را کپی و جایگذاری کنید و یادداشتی از خودتان اضافه کنید، در وبلاگ، یک صفحه وب، انجمن ها، یک نظر وبلاگ، حساب فیس بوک خود یا هر جایی که برای شخصی این صفحه ارزشمند است.


  منبع: https://www.quality-assurance-solutions.com/Tree-diagram.html  اسلاید تجاری نمودار درختی

  شرح:

  5. هر یک از شاخه های جدید اکنون به موضوع تبدیل می شود: یک هدف، هدف یا بیان مسئله. برای هر یک، دوباره یک سوال هدفمند بپرسید تا سطح بعدی جزئیات را آشکار کنید. یک ردیف دیگر از عبارات ایجاد کنید و روابط با ردیف قبلی ایده ها را با فلش نشان دهید. برای هر مجموعه از اقلام یک «بررسی لازم و کافی» انجام دهید.

  در نهایت، آنها پروژه های سالانه را بر اساس تحلیل علت و معلولی تعریف کردند که عملکرد را بهبود می بخشد. در سال 2000-2001، چهار پروژه برای بهبود پیشرفت تحصیلی انجام شد.