چرا جمعیت ژاپن رو به کاهش است؟

به استناد آمارها تقریبا ۲۲.۵ درصد از این آشنایی های مجاری به ازدواج ختم می شود.

جمعیت ژاپن پس از آنکه در دهه ۲۰۰۰ میلادی رشد صفر درصدی را تجربه کرد، از سال ۲۰۱۰ رو به کاهش گذاشت و در سالهای اخیر این کاهش با شتاب بیشتری روبرو شده است. به عنوان مثال در بازه زمانی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ جمعیت ژاپن با کاهش ۶۴۴ هزار نفری روبرو شده است.

چرا جمعیت ژاپن رو به کاهش است؟

بازار داغ دوستی های مجازی در ژاپن

در حال حاضر شمار زنان مجرد در سن ۲۹-۲۵ از ۲۱ درصد در ۱۹۷۵ به ۶۶ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. همچنین شمار زنان مجرد در رده سنی ۳۴-۳۰ از رقم ۸ درصد در ۱۹۷۵ به ۳۹ درصد در ۲۰۲۰ رسیده است.

برپایه نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه ملی جمعیت و امنیت اجتماعی وابسته به دولت ژاپن در سال ۲۰۲۱، دست کم ۱۷.۳ درصد از مردان و ۱۴.۶ درصد از زنان تمایلی به ازدواج ندارند این در حالیست که این رقم به ترتیب در سال ۱۹۸۲ به ترتیب ۲.۳ درصد و ۴.۱ درصد بود.

به باور کارشناسان، زنان جوان ژاپنی به دلیل برخورداری از فرصت های اقتصادی مناسب تمایلی به ازدواج و فرزند آوری ندارند. از دیگر سو میان سطح تحصیلات و میزان فرزند آوری زنان در ژاپن ارتباط وجود دارد. در حال حاضر نرخ ازدواج در میان زنانی که تحصیلات دانشگاهی دارند با کاهش ۵۱ درصدی روبرو شده است.

این روزها بازار ارتباطات اینترنتی در ژاپن بسیار داغ است. جوانان در این کشور به جای آشنایی در فضا واقعی ترجیح می دهند از راه دور و بصورت مجازی با یکدیگر در ارتباط باشند.

میزان استفاده جوانان ژاپنی که در دهه بیستم زندگی خود به سر می برند از اپلیکیشن های مجازی حدود ۶۸ درصد است. این در حالیست که افرادی که در دهه ۴۰ زندگی خود به سر می برند تمایل کمتری به استفاده از این برنامه های مجازی دارند و زندگی در فضای واقعی را ترجیح می دهند.

همچنین کاهش نرخ ازدواج در ژاپن ناشی از تداوم نقش های جنسیتی سنتی داخلی است که بار سنگینی را بر دوش زنان برای مدیریت همزمان کارهای منزل و مراقبت از کودکان قرار می دهد.

براساس این گزارش مهمترین دلیل کاهش جمعیت در ژاپن، عدم تمایل زنان به فرزند آوری است. نرخ باروری در ژاپن از دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد با کاهش روبرو شده است.

اکنون سوال اینجاست چرا ژاپنی ها تمایلی به بچه دار شدن ندارند؟

به عبارت دیگر مردان تمایل چندانی به کمک به همسران خود در امور مربوط به خانه داری و نگهداری از کودکان به صورت سنتی ندارند و این مساله سبب شده است زنان فشار زیادی را برای رسیدگی به امور شغلی، کارهای منزل و نگهداری از کودکان احساس کنند و در نهایت این مسائل سبب شده است ازدواج جذابیت چندانی برای زنان نداشته باشد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84953595/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

از دیگر سو، نرخ اشتغال زنان جوان نیز به میزان قابل توجهی در ژاپن با افزایش روبرو شده است. به عبارت دیگر نرخ ازدواج زنان شاغل در رده سنی ۲۹-۲۵، از ۴۵ درصد در ۱۹۷۰ به ۸۷ درصد در ۲۰۲۰ رسیده است.

اکنون سوال اینجاست آیا مساله ازدواج در ژاپن رو به نابودی است؟

نرخ باروری در دهه ۲۰۰۰ میلادی به رقم ۱.۳ درصد در ازای هر زن رسید. این رقم در ۲۰۰۵ میلادی به ۱.۲۶ درصد رسید. در دهه ۲۰۱۰ میلادی به بعد نرخ باروری در ژاپن با افزایش اندکی روبرو شد و به رقم ۱.۴ درصد رسید.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «ژاپن امروز»، اگرچه بنیاد خانواده در ژاپن بصورت سنتی از اهمیت فراوانی برخوردار است، اما این روزها جوانان در ژاپن تمایل به تشکیل خانواده و فرزند آوری ندارند.

پیش بینی شده است جمعیت ژاپن تا اواسط این قرن با کاهش چشمگیری روبرو شود و در سال ۲۰۶۵ به ۸۸ میلیون نفر تنزل یابد. این مساله به این معناست که جمعیت ژاپن در مدت زمان ۴۵ سال گذشته با کاهش ۳۰ دصدی روبرو شده است.

در ژاپن بصورت سنتی بارداری خارج از پیوند ازدواج بسیار اندک است. زایمان های خارج از ازدواج نیز در دهه ۱۹۵۰ حدود ۲ درصد از کل تولدها را در ژاپن به خود اختصاص داده است. بنابراین مهمترین دلیل کاهش جمعیت در ژاپن عدم تمایل جوانان برای ازدواج اعلام شده است.