پذیرش فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت و فعالیت های نظارتی

راه‌حل‌های فناورانه برای کمک به کسب‌وکارها برای هدایت پیچیدگی‌های ارائه راه‌حل‌های مراقبت‌های بهداشتی جهانی در یک صنعت تنظیم‌شده که نیاز به راه‌حل‌ها در فرآیندهای معتبر دارد، مورد نیاز است. به عنوان مثال، تغییر از اجرای یک QMS مبتنی بر کاغذ به یک QMS الکترونیکی سازمانی، یکی از مواردی است که مزایای زیادی در شفافیت تصمیم‌گیری، تکرارپذیری فرآیند، پاسخ مشتری و تنظیم‌کننده، و بهینه‌سازی منابع به‌ویژه زمانی که یک سازمان در حال رشد است به همراه دارد. در مقیاس

در سطح وسیعی، حاکمیت جهانی و چارچوب نظارتی مقررات و استانداردهای مختلف حول اصل کلیدی ایمنی بیمار و عمومی، که شامل الزامات امنیت محصول و یکپارچگی داده‌ها است، همسو می‌شود:

• فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در عرصه پیش‌فروش/ثبت‌نام می‌توانند فهرست مختصری از مقررات و استانداردهای مؤثر بر طراحی محصول را بر اساس نیازهای جهانی و محلی کشور براساس نوع محصول، ترکیب محصول، کلاس ریسک در اختیار تیم‌های تحقیق و توسعه و بالینی قرار دهند. و کشور هدف برای پرتاب. از این حجم بالای تنظیم، پارامترهای آزمایش و اندازه نمونه می تواند پیشنهاد شود. این سیستم همچنین می تواند کشورهای دیگری را نشان دهد که الزامات آنها ممکن است به طور کامل یا جزئی با برآورده کردن الزامات آنهایی که در راه اندازی اولیه بودند برآورده شده باشد. برای پشتیبانی از فعالیت ارسال، پیش‌نویس‌های هوش مصنوعی الگوهای کشور را از پیش تعریف می‌کند و پس از تکمیل مرحله تحقیق و توسعه راه‌اندازی، محتوا را پر می‌کند – سپس با اعلان‌ها و پیشنهادهایی در مورد متن یا اطلاعات اضافی که باید بر اساس تجربه/اولویت قبلی با آژانس گنجانده شود، ارائه می‌شود. که ارسالی را دریافت خواهد کرد، یا از سایر موارد ارسالی با ماهیت مشابه

فرآیند و سیستم اعتبار سنجی اهمیت دارد و فعالیت های اعتبارسنجی به شدت توسط مقررات اجباری شده است. اگر هوش مصنوعی کیفیت اصلی یا گردش کار نظارتی را از پشتیبانی تصمیم (یعنی ارائه اطلاعات برای یک انسان واجد شرایط برای تصمیم گیری) به تصمیم گیری تبدیل کند (یعنی هوش مصنوعی به جای یک انسان واجد شرایط تصمیم می گیرد)، پس بار شواهد لازم است نشان دادن انطباق با مقررات و استانداردها قابل توجه است.

مثال‌های بالا تنها تصویری از جایی است که هوش مصنوعی می‌تواند قابلیت‌های پردازشی و «چشم دیجیتال» را برای بهبود عملکرد روزانه متخصصان با کیفیت و نظارتی به ارمغان بیاورد. در نهایت، قابلیت‌های هوش مصنوعی که توسط متخصصان انسانی تقویت می‌شود، می‌تواند راه‌حل‌های پزشکی ایمن و موثر را به بازارهای جهانی ارائه دهد.

ملاحظات کلیدی برای برنامه های کاربردی هوش مصنوعی

در این محیط چندگانه از پیچیدگی نظارتی در حال تحول، چالش‌های مالی جهانی و راه‌حل‌های پیشرفته مراقبت‌های بهداشتی است که متخصصان با کیفیت و نظارتی خود را پیدا می‌کنند. حصول اطمینان از اینکه بازارهای جهانی و بیماران همچنان به دریافت محصولات پزشکی ایمن و مؤثر ادامه می دهند، نقش کلیدی این تیم های کیفی و نظارتی است. یک مسئله کلیدی این است که تا چه حد فناوری، از جمله هوش مصنوعی، می تواند نقش فعالی در حمایت از تیم های نظارتی و کیفی برای انجام فعالیت های روزانه خود ایفا کند.

پیچیدگی بر پیچیدگی – فرصت هایی برای هوش مصنوعی

عوامل سیاسی و اقتصادی می توانند تغییرات جهانی را در نحوه وضع مقررات کشورها برای هدایت فعالیت های فوق و تفاوت بین: (1) مکانیسم عملکرد دستگاه های دارویی و پزشکی/ محصولات تشخیصی آزمایشگاهی ایجاد کنند. (2) صرفه جویی در مقیاس این صنایع. و (3) گستردگی فناوری‌ها در سراسر علوم زیستی، افزودن پیچیدگی‌های فزاینده به عرصه‌ای که متخصصان کیفیت و نظارتی در آن فعالیت می‌کنند.

صنعت مراقبت های بهداشتی یک محیط به شدت تنظیم شده با تمرکز اساسی بر ایمنی کاربر و بیمار است. همانطور که قبلا ذکر شد، مقررات و استانداردها بر فعالیت های سیستم ها، فرآیندها و افراد درگیر در طراحی، ساخت، فروش، توزیع و مدیریت چرخه عمر محصولات ایمن و موثر نظارت می کنند. سیستم‌های کلیدی نیاز به اعتبارسنجی اثبات شده دارند و این فعالیت‌های اعتبارسنجی اغلب در طول بازرسی‌های دوره‌ای توسط آژانس‌های جهانی بررسی می‌شوند. برای نسل بعدی فناوری هوش مصنوعی تفاوتی ندارد.

علاوه بر این، چالش‌های مالی اداره یک سازمان تجاری به این معنی است که شرکت‌ها اغلب یا به دنبال افزایش ارزش سهامداران (سودآوری) هستند یا برای شرکت‌هایی که در بورس اوراق بهادار فهرست نشده‌اند، به یک هدف جذاب برای خرید تبدیل می‌شوند.

بهینه سازی فرآیندهای پایان به انتها یک تحویل کلیدی برای بسیاری از QMS ها است، زیرا جابجایی موثر داده ها و اسناد در درون و در میان جریان های کاری سازمان، از متخصصان با کیفیت و نظارتی (در میان دیگران) در فعالیت های روزانه آنها پشتیبانی می کند. با این حال، حتی با وجود فناوری‌هایی که از بهینه‌سازی چنین جریان‌های کاری پشتیبانی می‌کنند، تفاوت اساسی مقررات جهانی، فشارهای عملکرد مالی و پیچیدگی‌های راه‌حل‌های مراقبت‌های بهداشتی (به‌ویژه با فناوری‌های جدید) باقی می‌ماند. متخصصان کیفی و نظارتی باید زمینه انواع محصولات و راه حل های شرکت های خود را در متن نوشته شده مقررات و استانداردهای جهانی اعمال کنند. شاید در این عرصه است که هوش مصنوعی می‌تواند گام بعدی را در خودکارسازی پشتیبانی تصمیم‌گیری انجام دهد – کمک به متخصصان کیفیت و نظارت در رسیدگی به پیچیدگی‌ها در حالی که در تلاش برای اعمال حاکمیت جهانی در خطوط لوله محصولات خود هستند.

در مطالعه ای که به سفارش سرویس تحقیقات پارلمان اروپا (EPRS) در هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی در سال 2022، هفت خطر کلیدی شناسایی شد:
1. آسیب به بیمار به دلیل خطاهای هوش مصنوعی
2. استفاده نادرست از ابزارهای هوش مصنوعی پزشکی
3. تعصب در هوش مصنوعی و تداوم نابرابری های موجود
4. عدم شفافیت
5. مسائل مربوط به حریم خصوصی و امنیتی
6. شکاف در پاسخگویی
7. موانع در اجرا

در حالی که اعتبارسنجی چنین سیستم‌هایی کلیدی است – و با توجه به اینکه به نظر می‌رسد قابلیت‌های هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است – ممکن است محدودیت‌هایی در مورد نحوه اعمال هوش مصنوعی در فعالیت‌های حرفه‌ای با کیفیت و نظارتی وجود داشته باشد. در یک بررسی ChatGPTتیمی از دانشگاه باث در بریتانیا دریافتند که برخی از پاسخ‌های داده‌های آزمایشی آنها فقدان تفکر انتقادی را نشان می‌دهد.

هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که فعالیت های متخصصان کیفی و نظارتی را متحول کند. این امر به‌ویژه در محیطی که فناوری راه‌حلی کلیدی برای حمایت از متخصصان صنعت است، اهمیت دارد، زیرا آنها در عرصه فنی با تغییرات نظارتی همیشه متفاوت حرکت می‌کنند، با شرکت‌های مرتبط با عملکرد مالی کار می‌کنند و محصولات ایمن و مؤثر را به بازارهای جهانی برای حمایت از بالینی ارائه می‌کنند. راه حل های افزایش پیچیدگی هوش مصنوعی می‌تواند به خودکارسازی فعالیت‌های تراکنشی، اداری، افزایش قابلیت پیش‌بینی فرآیند و ارائه بینش‌های قابل توجهی با ظرفیت خود برای غربالگری داده‌ها با سرعتی فراتر از توانایی‌های انسانی کمک کند.

مزایای هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی، از جمله فعالیت های متخصصان با کیفیت و نظارتی، توسط بسیاری از تنظیم کنندگان جهانی و همچنین سازمان غذا و داروی ایالات متحده شناسایی شده است. مقاله FDA “حوزه تمرکز: هوش مصنوعی“، اهمیت این فناوری را مشخص می کند:

استفاده از فناوری هوش مصنوعی می‌تواند برای متخصصان کیفی و نظارتی در بهینه‌سازی فعالیت‌های روزانه‌شان حیاتی باشد. با این حال، فناوری تنها تسهیل کننده است – این سلامت بیمار است که واقعاً مهم است، و به همین دلیل استفاده از هوش مصنوعی احتمالاً با نوعی کنترل تنظیم شده همراه خواهد بود.

منبع: https://www.qualitydigest.com/inside/uncategorized/embracing-ai-driven-technology-augment-quality-and-regulatory-activities-062123

مشرکت های ادیکال در محیطی با چالش و پیچیدگی روزافزون به کار خود ادامه می دهند. مقررات جهانی با پیشرفت در فناوری و تغییرات در الزامات از کشوری به کشور دیگر به تکامل خود ادامه می‌دهد و پیچیدگی فنی اجتناب‌ناپذیری را برای وظایف روزانه متخصصان کیفی و نظارتی ایجاد می‌کند.

گروه صنعت MedTech اروپا همچنین توانایی هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت نتایج بیمار و حمایت از دسترسی به موقع به فناوری‌های پزشکی ایمن، مؤثر و نوآورانه را شناسایی می‌کند. یکی از مؤلفه‌های کلیدی این است که چگونه هوش مصنوعی در سیستم‌های متخصصان کیفیت و نظارتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، تصور کنید اگر:

مقاله EPRS خطرات بالقوه و کاهش های پیشنهادی را در مورد این خطرات توصیف می کند، و در حالی که این مقاله همچنین مزایای بالقوه هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی را به طور کلی مشخص می کند، نتیجه می گیرد که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است – به ویژه در زمینه های بالینی، اخلاقی، و استحکام فنی در هوش مصنوعی پزشکی بسیاری از زمینه‌های شناسایی‌شده توسط این مقاله اروپایی همچنین می‌توانند به کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی در سیستم‌هایی که توسط متخصصان کیفی و نظارتی در فعالیت‌های روزانه‌شان استفاده می‌شوند، بپردازند.

راه‌حل‌های هوش مصنوعی (AI) پتانسیل بهبود اتوماسیون و یادگیری دستگاه‌های پزشکی، کارایی توسعه تشخیصی/درمانی و تولید تجاری، ارزیابی نظارتی و نظارت پس از بازار، در میان بسیاری از کاربردهای بالقوه دیگر را دارند. این پیشرفت‌ها دقت مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده را افزایش می‌دهد، اتوماسیون کارآمد دستگاه‌های پزشکی و فرآیندهای تولید را امکان‌پذیر می‌کند، از منابع مدیریت دانش برای بهبود بررسی نظارتی و تمرکز و بهبود نظارت پس از بازار استفاده می‌کند.»

ممکن است در اینجا شاهد باشیم که هوش مصنوعی توانایی های متخصصان با کیفیت و نظارتی را افزایش می دهد. می‌تواند با سرعت و تکرارپذیری یک چشم‌انداز نظارتی پیچیده و در حال تغییر را برای ارائه الزامات نظارتی و داده‌های اولویت عملیاتی بر اساس سؤالات هدف اصلی هدایت کند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند بینش‌هایی درباره الگوها و روندها بر اساس «چشم دیجیتال» خود ارائه دهد و حتی اقداماتی را که باید انجام شود را توصیه می‌کند. سپس متخصص صنعت تصمیم می گیرد که چگونه از این اطلاعات استفاده کند و چگونه ادامه دهد، در نهایت داده های هوش مصنوعی را با فعالیت های انسانی برای هدایت برنامه ریزی استراتژیک و فعالیت های عملیاتی تقویت می کند. هوش مصنوعی می‌تواند برای بهینه‌سازی ماهیت تراکنشی، اداری نقش آنها و ارائه بینش مورد استفاده قرار گیرد، اما در نهایت، تصمیمات توسط انسان‌ها گرفته می‌شود.

خلاصه

با این حال، استفاده از هوش مصنوعی نباید و احتمالاً بدون هیچ کنترلی انجام نمی شود. مراقبت‌های بهداشتی یک صنعت تنظیم‌شده است: نشان دادن وجود کنترل‌ها و اعتبارسنجی‌های کافی کلیدی است و اطمینان حاصل شود که ایمنی بیمار تمرکز اصلی و تحویل اولیه هر راه‌حل فن‌آوری در صنعت مراقبت‌های بهداشتی است.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با یک سوگیری داده همراه باشد و استفاده از هوش مصنوعی به عنوان ریسک شناخته شده است. آینده یک سفر هیجان انگیز است و احتمالاً سفری با چند نقطه تکامل خواهد بود زیرا صنعت مراقبت های بهداشتی با استفاده از فناوری های جدید هوش مصنوعی سازگار می شود.

ارائه خدمات بهداشتی نیز پیچیده تر می شود، با راه حل هایی که طیف گسترده ای از انواع محصولات را ترکیب می کند و تعداد فزاینده ای از محصولات را پوشش می دهد. کاربردهای بالینی. این امر فرآیندهای انطباق و ساختارهای لازم برای پرداختن به پیچیدگی را پیچیده تر می کند.

• برای پشتیبانی از توجیه ادعاهای ایمنی، کارایی و عملکرد باید شواهد عینی جمع آوری، بررسی و آماده شوند.
• تأییدیه های قبل از بازار به دولت ها و اشخاص ثالث مجاز این فرصت را می دهد تا قبل از عرضه چنین محصولی در بازار، سطح انطباق در ایمنی و کارایی محصول را تأیید کنند.
• استانداردهای جهانی و محلی، الزامات GxP و سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را کنترل می کنند تا اطمینان حاصل شود که کنترل ها در طول طراحی، ساخت، فروش، توزیع و مدیریت چرخه عمر محصولات پزشکی وجود دارد.
• فعالیت‌های پس از بازار برای اطمینان از اینکه رویدادهای نامطلوب به موقع ثبت و گزارش می‌شوند، و هرگونه مشکل سیستماتیک و/یا تهدیدی برای سلامت عمومی به سرعت محدود و اصلاح می‌شود، الزامی است.

• فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه پست بازار/ایمنی قادر به جستجوی مداوم مجموعه داده های موجود در سطح جهانی در رسانه های اجتماعی، مجلات صنعتی، مقالات در دسترس عموم و مقالات خبری بودند. از این حجم بالای داده، حوادث نامطلوب بالقوه و/یا سیگنال‌ها یا روندهای موضعی را می‌توان به سرعت شناسایی کرد و برای یک متخصص انسانی واجد شرایط برای بازبینی علامت‌گذاری کرد. داده‌های ارائه‌شده در این بررسی می‌تواند در قالب یک الگوی از پیش جمع‌شده ارائه شود – اگر برای گزارش آژانس نظارتی جهانی به آن نیاز باشد، از قبل کدگذاری شده است. این بررسی می‌تواند شامل اعلان‌ها و پیشنهادهایی در مورد متن‌های اضافی باشد که ممکن است بر اساس تجربه/تجربه قبلی با آژانس و سایر گزارش‌هایی با ماهیت مشابه در گزارش آژانس نظارتی لازم باشد. برای فعالیت بررسی شکایت، هوش مصنوعی می‌تواند با پیشنهاد حالت‌های شکست احتمالی با احتمال احتمال که بر اساس داده‌های موجود در سیستم یک شرکت محاسبه می‌شود، پشتیبانی کند.