رئیس جمهور سریلانکا با هواپیمای سعودی ازکشور خود گریخت

راجاپاکسا که پس از قیام گسترده مردم سریلانکا این کشور را ترک کرد، رانیل ویکرمسینگ نخست‌وزیر این کشور را به عنوان رئیس‌جمهور موقت منصوب کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از این رسانه آسیایی، رئیس جمهور سریکلانکا با پرواز بوئینگ ۷۸۷ هواپیمایی عربستان سعودی وارد سنگاپور شده است.

معترضان سریلانکایی خواستار استعفای ویکرمسینگ شده و گفتند درصورتی که وی به عنوان رئیس جمهور آینده انتخاب شود، شرایط کنونی هیچگونه تغییری نخواهد کرد و تمامی این اعتراض‌ها بیهوده و بی‌فایده بوده است.  

سریلانکا در مدت اخیر قادر به پرداخت هزینه سوخت و سایر اقلام ضروری نبوده؛ امری که منجر به اعتراض‌های ضد دولتی شده است. کمبود سوخت برای راه‌اندازی نیروگاه‌ها به نوبه خود منجر به قطع برق روزانه شده است. مدارس نیز تعطیل شده‌اند و از کارمندان دولتی خواسته شده که از خانه کار کنند.

به گفته مقام‌های سریلانکایی، راجاپاکسا  پس از ورود به سنگاپور نامه استعفای خود را به ماهیندا یاپا آبیواردنا رئیس پارلمان سریلانکا ارسال خواهد کرد.

اما معترضان سریلانکایی در اعتراض به انتصاب نخست وزیر این کشور به عنوان رئیس جمهور موقت ساختمان نخست وزیری و تلویزیون دولتی را به تصرف خود درآوردند. 

دولت در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول (IMF) برای دریافت بسته کمک مالی است. 

معترضان خاندان سیاسی راجاپاکسا را ‌مسؤول این بحران می‌دانند. یکی از برادران راجاپاکسا به نام ماهیندا راجاپاکسا در ماه اردیبهشت از سمت نخست وزیری استعفا داد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84821719/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B2%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D8%AE%D8%AAبه گزارش ایرنا، «گوتابایا راجاپاکسا» رئیس جمهور ۷۳ ساله از محل اقامت رسمی خود در کلمبو درست قبل از اینکه ده‌ها هزار معترض روز شنبه آن را تسخیر کنند گریخت و قصد داشت به دبی برود اما افسران فرودگاه کلمبو اجازه حضور او در بخش وی آی پی فرودگاه را ندادند و از ثبت مهر خروج بر پاسپورت او خودداری کردند، در حالی که او اصرار داشت از ترس اقدام‌های تلافی جویانه شهروندان حاضر در فرودگاه از مراکز عمومی عبور نکند. 

این کشور ۲۲ میلیون نفری در ماه‌های اخیر با بدترین بحران اقتصادی در ۷۰ سال گذشته مواجه شده است که به اعتراض‌های گسترده مردمی تبدیل شد.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا از رویترز، یک مقام سریلانکایی گفت که راجاپاکسا اکنون در مالدیو است و قصد دارد به سنگاپور سفر کند و این کشور به راجاپاکسا پناهندگی خواهد داد.